Проповідь на 23 неділю по Зісланні Святого Духа

Бути християнином та жити з Христом – це бути уважним до своєї душі й до свого життя. Бути християнином – це провадити постійну боротьбу. Бути християнином – це долати різноманітні спокуси та рухатися тільки до Христа. Бути християнином – це визначитися у своєму житті, що ми хочемо, до чого прагнемо, з ким бажаємо жити, щоби Христос завжди перебував з нами, а ми йшли тільки Його шляхом. Бути християнином непросто, але радісно, адже ми живемо з Богом та в Бозі.

Неможливо наполовину бути християнином: ось тут я побуду християнином, а ось тут буду чинити по-іншому, ось тут, в Церкві я буду християнином, а на роботі та в повсякденному житті буду підлаштовувати до обставин, вже як вийде. На жаль, чимало із нас, не усвідомлюють до кінця, що таке бути християнином. Коли нам вигідно, тоді ми приймаємо Христа, розпочинаємо звертатися до Нього, молитися, відвідувати Храм. Коли ж випадають такі обставини, де ми повинні зробити щось по-іншому, не так, як навчав Господь, то ми відразу поводимо себе так, як прийнято, а не так, як цього б прагнув Господь.

Євангельське читання 23 Неділі по Зісланні Святого Духа показує жахливу картину наслідків такої поведінки. Євангеліє розкриває нам суть духовної боротьби християнина. Адже бути християнином – це провадити духовну боротьбу проти зла, особливо проти того зла, котре причаїлося в нашій власній душі.

Ми чули про чудо, котре здійснив Господь: як він зцілив біснуватого чоловіка, в якому дія сил зла проявлялася дуже яскраво та жахливо. Адже він наводив жах на всіх жителів Гадаринської країни. Цей біснуватий жив у печерах, котрі приготували жителі для своїх гробів. Він не носив звичайну одежу, його сковували міцними ланцюгами, котрі він легко розривав. І ось Господь здійснив чудо: Він вигнав сили зла – легіон бісів. І всі навколо побачили величезну силу диявола, котрий увійшов у стадо свиней, котрі відразу ж кинулися в море із скелі та втопилися.

Звідкіля взялися свині в цій країні, адже Закон Мойсея забороняв юдеям споживати в їжу свинину? Ці ж жителі тримали велике стадо свиней. І це був видимий знак порушення Мойсеєвого Закону. Вони відкрито відкинули цей закон, порушили заповідь. І Христос, бачачи їхні гріхи, здійснює це чудо. Проте іншою є реакція цих жителів: вони не раділи, побачивши перед собою Того, Кого бояться легіони демонів. Вони не побігли до Нього, прохаючи залишитися та проповідувати у них. Вони не повірили в Нього, як у Божого Сина. Відбулося щось страшне: жителі міста підійшли до Ісуса, прохаючи, щоби Він відійшов від них. Адже вони переживали тільки через своїх втрачених свиней, через свій дохід, що не зуміли простити Христа, тому прогнали Його зі свого життя.

Чи не проганяємо ми Христа із свого життя? Адже нам відомо, що Господь нам заповідав. Ми знаємо, як Він навчав прощати один одного, як навчав бути милосердним до потреб інших, як вчив молитися, як вчив співчуття та любові. Ми все це знаємо, але чи цього дотримуємося у своєму житті? Чи не стаємо ми схожими на жителів країни Гадаринської, кажучи: «Відійди, Господи, від нас, нам незручно з Тобою, нам вигідно жити законами цього світу»? Адже в ньому брехня – нормальне явище, лицемірство – звичайна справа, тут люди живуть для самих себе. Навіщо тоді такій людині Христос? Адже зовнішня користь їй вигідніша.

У цьому євангельському читанні показано нам, що людина завжди повинна робити вибір у своєму житті, завжди вибирати між шляхом смерті та шляхом життя. Той біснуватий, котрий раніше наводив страх своєю поведінкою, під дією Христа Спасителя не тільки став нормальною людиною, але й забажав іти за Христом. Натомість ті, хто зовні були нормальні, відкинули від себе Спасителя, вибравши власну вигоду, не усвідомлюючи, яку велику шкоду вона нанесе їхнім душам.

Дорогі брати і сестри, нехай сьогоднішнє Євангеліє допоможе нам розбудити свою совість. Щоби кожен із нас задумався: чи живемо ми з Христом у повсякденному житті? Кожного дня, прокидаючись, чи йдемо за Ним? Чи всі наші вчинки відображають Божу любов, справедливість та милосердя? Розпочнімо жити з Христом, просімо Його ніколи не залишати нас. І, якщо ми будемо із Христом, тоді жодні сили зла не зможуть нам зашкодити, бо тільки через одне слово Спасителя легіон бісів залишив чоловіка.

Спаситель світу прийшов, щоби визволити нас від рабства гріха. То ж простуймо за Ним. І Він спасе нас та допоможе прожити це життя так, щоби в майбутньому заслужити райське блаженство.