Про Храм

В письмових джерелах Гвізд вперше згадується на початку ХVII ст. Але згідно переказів, поселення ще виникло у ХІІІ ст.., входило до складу Галицько-Волинського князівства. З середини XIV ст. і до кінця ХVII ст. село Гвізд перебував у складі Польщі.

Зі спогадів старожилів, які передавалися із уст в уста, історія Церкви Святого Миколая була такою: ще у 1812 р. розпочалося її будівництво, але як костелу римо-католицької громади. У Млинах проживали заможні родини «мазурів», які тримали дві пилорами. Із Скарбової гори було стягнуто дерево на будівництво цього костелу. З невідомих причин роботи були припинені, а греко-католицька громада відкупила землю і за власні кошти почала будівництво храму Святого Миколая, який закінчила і освятила у 1820 р. В інтер’єрі церкви зберігся темперний живопис ХІХст.

Шематизм 1905 р. описує:

Шематизм 1938 р. подає:

В часи Радянського поневолення в церкві Святого Миколая відбувались богослуження. Із здобуттям Незалежності Україня цекрву було повернено громаді УГКЦ.

Адміністратором церкви був о. Михайло Хром’янчук який здійснював своє служіння до 2004 р. Б. З червня 2004 року своє пастирське служіння розпочав о. Микола Гаврилюк.
У 2009 році проведено ремонтні роботи.