Про Святилище та Престіл

Увесь храм наповнений світлом. Окрім вікон, які пропускають сонячне проміння, є ще панікадило — велика люстра з багатьма лампами, розміщена посередині храму, та малі панікадила, розміщені над святилищем і в кінці нави, а також лампади, які зазвичай розміщують перед іконами, та свічки. А у святилищі постійно горить вічне світло. Воно вказує на постійну присутність Ісуса Христа у Святих Дарах у Кивоті або Дарохранильниці.

У східній частині храму, за іконостасом, розташоване святилище. До святилища можуть входити лише священики та церковна прислуга.

Посередині святилища стоїть престол на якому звершується безкровна жертва — Євхаристія. Він є символом Божого трону, перед яким збираються усі вірні. Також престол є столом, на якому звершується Тайна Вечеря, на яку запрошує нас сам Господь Ісус Христос. На престолі зберігається Євангеліє і Святі Дари. Під час освячення престола у нього вкладають часточку мощей. Мощі — це тіло померлого християнина, якого Церква вшановує як святого. Слово «мощі» для означення нетлінних останків праведника походить від слов’янського «мощ» — міць, потуга. Воно виражає чудесну силу Божого життя в немочі людської смерті.

Антимінс

Престол вкритий обрусами, які символізують одіж Ісуса Христа. Найперше його покривають білим обрусом, який називається катасарка, в перекладі з грецької означає натільна сорочка. Далі на престолі застеляють ще один обрус — індиттіон, що означає одяг. Зверху, на індиттіоні, лежить невелика чотирикутна хустка, яка називається ілитон. Зазвичай він є складений і його розгортають лише під час Божественної Літургії, на нього ставлять Святі Дари. Якщо у престолі немає вкладених мощей святого, тоді на престол під індиттіон кладуть антимінс, що перекладається з грецької «замість престолу». Це невелика чотирикутна хустка з шовку або льону, в центрі якої зображено покладення до гробу Господа нашого Ісуса Христа, знаряддя його страти, а по кутах — чотирьох євангелистів.

Всередину антимінсу зашиті мощі святого. Антимінс освячує єпископ підчас Божественної Літургії у Великий (Страсний) Четвер, а також під час освячення престолу храму.

На престолі також стоїть Кивот або дарохранильниця, який, за-звичай, має форму маленького храму або гробу Господнього. У ньому постійно присутні Святі Дари, освячені в часі Літургії.

Євангеліє — книга, у якій міститься наука та життя Ісуса Христа, записана чотирма євангелистами: Матеєм, Марком, Лукою та Йоаном — також постійно перебуває на престолі. Ця книга для Церкви є словесною іконою об’явлення і перебування серед нас Христа, а передусім — іконою Його воскресіння.

На престолі і за престолом завжди бачимо хрест, як знаряддя смерті Спасителя.

Митрополит Андрей Шептицький так роз’яснює науку Церкви про хрест:

В проповіди Церкви є знак св. Хреста передусім тим, ним є в св. Письмі, чим дійсний Хрест був в житті Ісуса Христа. Він же був благословенним орудієм відкуплення людства і кожної людини зокрема, бо Христос, як висказується св. Павло, помирив «кров’ю Свого Хреста» Небо з землею (Кол. 1, 20)… В устах самого Ісуса Христа слово «хрест» уживане у значенні зібрання всіх терпінь, які християнин повинен добровільно і радо на себе приймати, та цілої дороги, покаяння і омертвлення, якою християнин йде за Христом. Тому й природно, у проповіди Церкви хрест являється яко зібрання усіх наук Христа, зібрання цілого Євангелія, а може ліпше сказати, поясненням цілого Євангелія.

Хрест, який лежить на престолі, називається напрестольний, а той, що за престолом, — запрестольний.

За престолом стоїть семисвічник, по боках від нього — дві рипіди (богослужбовий предмет у вигляді металевого або дерев’яного круга, ромба або зірки на довгому руків’ї; на ньому часто зображають херувимів). Семисвічник символізує собою сім Святих Таїнств, а рипіди — присутність Небесних сил при звершенні таїнства Євхаристії.

За книгою: Пояснення Храму і Божественної Літургії

(Катехуменат і каехиза дорослих в УГКЦ)