Чому п’ятниця називається Страсною?

plashchanicaНапевне, більшість людей, котрі святкують Пасху, знають, що на передодні свята кожний день пригадує певну євангельську подію.

Великий Четвер, Страсна П’ятниця – в ці дні Церква пригадує події, описані в Євангелії, перед Воскресінням Христовим.

Але, напевно, не кожна людина знає, які події згадуються в конкретний день. Наприклад, в Великий Четвер. Чому останній четвер перед Пасхою назвали Великим, і що відбулося в ті далекі часи? Великий Четвер – це день Страсного тижня, його також називають “Чистим четвергом”. Церква в цей день пригадує Тайну вечерю, коли Ісус обмив учням ноги, щоб показати, що потрібно бути смиренним і братолюбним. В Великий Четвер в Церкві відправляється вечірня служба, на якій читаються 12 Євангелій про страждання Господа на землі. В Євангельських читаннях пригадуються події, які відбулися з Спасителем:

•    рішення первосвящеників убити Христа,
•    вечеря в Витанії, помазання Ісуса миром,
•    плани Юди про зраду,
•    обмивання Ісусом ніг учнів,
•    Тайна Вечеря,
•    проголошення про зречення Петра,
•    молитва в Гетсиманії,
•    арешт Ісуса і зрада Юди,
•    суд синедріона над Ісусом і Його побиття,
•    передача Ісуса синедріоном Пилату,
•    відречення Петра.

Страсна П’ятниця – остання п’ятниця перед Пасхою. Цей день присвячений згадці про страту Христа на хресті, про Його смерть, зняття із хреста і поховання. Євангеліє розказує про те, що в ті далекі часи перед Пасхою цар відпускав по традиції одного тюремника за прохання народу. І ось Понтій Пилат дав народу зробити вибір: вибрати одного злочинця, щоб подарувати йому спасіння. Цар надіявся, що його народ попросить визволити Ісуса. Проте старійшини підговорили натовп просити за Варраву. І Ісуса ведуть на страту. після його фізичної смерті, Йосиф Ариматейський (юдейський старійшина, в гробниці якого був похований Христос) і Никодим просять у Пилата дозволу забрати тіло Ісуса. Вони обгортають Його в плащаницю і кладуть в найближчу могилу – в печеру.

В Велику П’ятницю в Церкві відбуваються богослужіння, під час яких виноситься плащаниця – плат великого розміру, з вишитим чи живописним зображенням лежачого у гробі Ісуса Христа.

Велика субота – згадка про те, як старійшини відправили воїнів до гробу Ісуса, тому що вони боялися, що збудеться пророцтво: Ісус проголосив Своє Воскресіння на третій день після смерті. Насправді, старійшини не вірили в Його воскресіння. Вони просто боялися, що учні Христа викрадуть Його тіло, а всім розкажуть про чудо. В Страсну Суботу згадується час, який провів Христос у гробі, його сходження в ад, щоб визволити душі померлих.

І ось, на кінець, в північ чи зранку починається хресний хід, а потім відбувається богослужіння. Настала Пасха! Христос Воскрес!