Про святилище та престіл (продовження)
Продовження “Про святилеще та престіл” початок читай тут
На схід від престолу знаходиться горне сідалище – великий стілець по центру та менші стільці по боках, призначені для архиєрея та священиків, які символізують Христа з апостолами.
Біля північної сторони святилища стоїть проскомидійник або трапеза предложення – стіл, на якому готують Чесні Дари під час першої частини Божественної Літургії – проскомидії. Біля проскомидійника, зазвичай, розміщують ікону Різдва Христового.

Чаша, дискос, звізда, копіє та ложечка
При звершенні Божественної Літургії використовують спеціальний посуд: чашу, дискос, звізду, копіє та ложечку.
Чаша служить для приготування та освячення вина. Перед причастям туди вкладають частиці (частки) освяченого Хліба, з неї причащаються священнослужителі та вірні. Для приготування євхаристійного хліба та перенесення його з проскомидійника на престол використовують дискос, круглу тарілочку, що символізує ясла, в яких був покладений у Вифлеємській стаєнці народжений Спаситель. Звізду, яка спочиває на двох дугах і символізує Вифлеємську зірку, кладуть зверху на дискос для того, щоб зручно було покрити його покрівцем. Під час проскомидії для виймання з просфори Агнця та інших частиць, використовують копіє, що пригадує спис, яким проколено Христові бік на хресті. Для причастя вірних використовують ложечку. Вона символізує кліщі, якими серафим узяв вогонь з небесного вівтаря, доторкнувся ним уст пророка Ісаї, очистивши їх, і аж тоді пророк міг сказати пророцтва (пор Іс. 6). При звершенні Літургії використовують спеціальні покрівці, якими покривають Чесні Дари. Таких покрівців є три: двоє менших, якими покривають дискос та чашу, та один великий, Воздух, яким покривають дискос та чашу поверх менших покрівців. Вони символізують пелени Спасителя під час проскомидії, а на Літургії вірних – плащаницю (див. Катехизм УГКЦ, 640-647).

Чаша та дискос, накриті покрівцями, перед ними воздух
Біля південної стіни святилища також може бути дияконник – стіл з ризами (спеціальний одяг священнослужителів). Однак тепер у більшості храмів є окреме приміщення – ризниця, де зберігають книги, священний посуд та богослужбовий одяг, які використовуються під час богослужінь. Пишність і краса богослужбових риз виражає красу Божого Царства, яке надходить. Усі ризи священнослужителів мають відповідати певним вимогам, а для їх використання під час богослужінь вони повинні бути освяченими. Відповідно до трьох ступенів священства: єпископ, пресвітер (священик) та диякон, відрізниться й богослужбовий одяг.
За книгою: Пояснення Храму і Божественної Літургії
(Катехуменат і каехиза дорослих в УГКЦ)
Можливо Вас зацікавить також: