Про святилище та престіл (продовження)

Продовження “Про святилеще та престіл” початок читай тут

На схід від престолу знаходиться горне сідалище – великий сті­лець по центру та менші стільці по боках, призначені для архиєрея та священиків, які символізують Христа з апостолами.

Біля північної сторони святили­ща стоїть проскомидійник або  трапеза предложення – стіл, на якому готують Чесні Дари під час першої частини Божественної Літур­гії – проскомидії. Біля проскомидійника, зазвичай, розміщують ікону Різдва Христового.

Чаша, дискос, звізда, копіє та ложечка

При звершенні Божественної Лі­тургії використовують спеціальний посуд: чашу, дискос, звізду, копіє та ложечку.

Чаша служить для приготу­вання та освячення вина. Перед причастям туди вкладають частиці (частки) освяченого Хліба, з неї причащаються священнослужителі та вірні. Для приготування євхаристійного хліба та перенесення його з проскомидійника на престол ви­користовують дискос, круглу тарілочку, що символізує ясла, в яких був покладений у Вифлеємській стаєнці народжений Спаситель. Звізду, яка спочиває на двох дугах і символізує Вифлеємську зірку, кладуть зверху на дискос для того, щоб зручно було покрити його покрівцем. Під час проскомидії для виймання з просфори Агнця та інших частиць, використо­вують копіє, що пригадує спис, яким проколено Христові бік на хресті. Для причастя вірних використовують ложечку. Вона символізує кліщі, яки­ми серафим узяв вогонь з небесного вівтаря, доторкнувся ним уст проро­ка Ісаї, очистивши їх, і аж тоді пророк міг сказати пророцтва (пор Іс. 6). При звершенні Літургії використо­вують спеціальні покрівці, якими покривають Чесні Дари. Таких покрівців є три: двоє менших, якими покривають дискос та чашу, та один великий, Воздух, яким покривають дискос та чашу поверх менших покрівців. Вони символізують пелени Спасителя під час проскомидії, а на Літургії вірних – плащаницю (див. Катехизм УГКЦ, 640-647).

Чаша та дискос, накриті покрівцями, перед ними воздух

Біля південної стіни святилища також може бути дияконник – стіл з ризами (спеціальний одяг священнослужителів). Однак тепер у біль­шості храмів є окреме приміщення – ризниця, де зберігають книги, священний посуд та богослужбовий одяг, які використовуються під час богослужінь. Пишність і краса богослужбових риз виражає красу Божого Царства, яке надходить. Усі ризи священнослужителів ма­ють відповідати певним вимо­гам, а для їх використання під час богослужінь вони повинні бути освяченими. Відповідно до трьох ступенів священства: єпископ, пресвітер (священик) та диякон, відрізниться й бого­службовий одяг.

За книгою: Пояснення Храму і Божественної Літургії

(Катехуменат і каехиза дорослих в УГКЦ)

 

Можливо Вас зацікавить також:

Про Святилище та Престіл

Ікони та розписи у храмі

Християнський храм

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *