Преображення Ісуса Христа

Проповідь на свято Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа

Один документальний фільм розповідав як гусінь перетворюється в метелика. Ця переміна  для стороннього спостерігача може здатись нудною, бо все, що ми здатні побачити: гусінь, котра протягом кількох місяців росте та їсть, потім обертає себе коконом, впадає в сон  і раптом ще через деякий час кокон покидає вже не гусінь, але красивий метелик. Це перетворення відбувається у царстві тварин. Проте подібні перетворення, подібні трансформації відбуваються і в людей, і серед нас християн.

Наше перетворення є таким самим вражаючим, як і перетворення гусені в метелика. Хоч ми і ззовні залишаємось такими самими під дією Святого Духа в нас всередині вже народжується, росте та розвивається інша людина.

У сьогоднішньому євангельському читанні ми бачимо преображення Ісуса, учні бачили, що на гору із ними  піднімається Ісус… але вже на горі вони помітили, що Він преобразився, «обличчя його засяяло, наче сонце, а одежа побіліла, наче світло» (Мт. 17:2).

У книзі Одкровення читаємо такі слова: «От, нове творю все» (Од. 21: 5). Ці слова в певній мірі настроюють нас до роздумів над святом Преображення, що сьогодні ми святкуємо.

Сьогоднішнє свято закликає нас до преображення, до переміни свого життя. Якщо ми заглянемо в своє серце, проаналізуємо свої думки, слова, вчинки, свої бажання, що ми там побачимо? Чи не про нас говорить Господь: «З нутра бо, з серця людини, виходять недобрі помисли, розпуста, злодійство, вбивство, перелюби, загребущість, лукавство, обман, безсоромність, заздрий погляд, наклеп, бундючність, безглуздя» (Мр. 7,21-22). Та й кожен із нас, хто є уважний сам до себе не може не зізнатися, що його серце майже постійно породжує гріхи, як то: маловір’я, сумніви, самолюбство, осудження, гнів, злобу, жадність, гордість, лінивство.

Тому то нам і потрібно відкритись на дію Святого Духа та приступити до власного преображення. Маловірний хай трудиться над тим, щоб здобути віру, читаючи Слово Боже; гордий нехай відкладе свою гордість і всім своїм серцем нехай здобуває смирення; злий нехай відкладе свою злобу і нехай на всіх дивиться з повагою і любов’ю;  скупий і заздрісний нехай відкладе свою скупість та заздрість.

Щоденний досвід показує, що гнів, гордість, лінь можуть спотворити людські риси, а завдяки добру людські риси можуть преобразитися. Про щось подібне ми читаємо у Святому Писанні після того як Мойсей розмовляв із Богом його обличчя і весь він преобразився (пор. Вих. 34:29-35), про щось подібне ми читаємо і в книзі Діянь там говориться що обличчя першомученика Степана було подібним до ангела (пор. Діяння 6:15).

Близькість до Бога надає людині щось таке, що ми не можемо описати словами. Близькість людини до Бога надає їй особливе світло. Якщо життя людини наповнене добротою, молитвою, благодаттю то це преображує людину, не дивлячись на хвороби чи старість.

Святі – це ті люди, крізь яких ми можемо побачити Бога, немов через вітраж. Наше життя подібне до такого вітража, якщо нема світла, то через той вітраж ми не побачимо нічого. Лампочка без електричного струму, не здатна світити, але як тільки через неї пробіжить струм, вона світить сама та освітлює всіх і все.

Свято Преображення ставить перед нами виклик, щоб ми дозволили Божій Благодаті струмувати в нас, щоб ми ставали святими, щоб ми преображували наше життя. Щоб ми могли побачити образ Бога в собі, а головно в своєму ближньому. Щоб ми постарались стати світлом для світу. Коли ми таким чином будемо себе поводити, тоді дійсно достойно будемо святкувати Преображення Христове, як істинні послідовники Христа. І тоді, преобразившись і просвітившись душевно на землі, ми просвітимося, як сонце, в Царстві Отця Небесного (пор. Мт. 13,43).

Перетворення від грішника до святого не буває миттєвим, подібно як гусінь миттєво не перетворюється на чарівного красивого метелика. Позбуватись гріха болісно та тяжко.

Свято преображення ми святкуємо прикінці літа, прикінці церковного року, коли ми вже починаємо збирати перший урожай, це свято своєрідна нагода нам із вами замислитись, який плід ми принесли Богові цього року. Ми ще маємо час піднятись на гору від суєти та в молитві та у добрих справах преобразити наше власне життя.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *