Проповідь на свято Різдва ГНІХ
Коли Ізраїльський народ був оточений ворогами, то до пророка Ісаї було слово від Бога: «Народ, що в пітьмі ходить, уздрів світло велике; над тими, що живуть у смертній тіні, світло засяяло… Бо хлоп’ятко нам народилося, сина нам дано; влада на плечах у нього; і дадуть йому ім’я: Чудесний порадник, сильний Бог, Отець довічний, Князь миру» (Іс. 9:1;5).
Сьогодні ми з великою радістю святкуємо сповнення цього пророцтва, бо саме з народженням Ісуса в місті Вифлеємі збуваються ці та інші пророцтва Старого Завіту. Апостол Павло в своєму посланні до Тита пише такі слова: «Бо Божа благодать з’явилася спасенна всім людям» (Ти. 2:11). Ми радіємо сьогоднішнім святом, тому що Божа благодать розкрита всім людям. Ісус приходить на землю, щоби принести Свій мир. Саме радість від сьогоднішнього свята колись проголосив Господній Ангел пастухам: «Я звіщаю вам велику радість, що буде радістю всього народу. Сьогодні народився вам у місті Давидовім Спаситель, Він же Христос Господь» (Лк. 2:10-11).
Ці слова Ангела, записані Євангелистом Лукою, підсумовують сенс та значення свята Різдва Христового. В Новонародженій Дитині ми бачимо як Бог став видимим. Для того, щоби зрозуміти та оцінити подію Різдва, нам із вами потрібні серця, повні віри та довір’я до Бога. Це народження Божого Сина відбулося не в царських палацах, але в нікому незнаному місті Палестини, в темряві холодної ніч, коли всі люди були занурені в свої власні проблеми та турботи.
В різдвяну ніч Божий Син зійшов із неба, щоби бути одним із нам, в усьому подібним до нас, окрім гріха. Він не прийшов, щоб нас осудити чи над нами панувати, чи контролювати. Він не прийшов, щоби стати успішним в очах світу чи могутнім світу цього. Проте Він прийшов, щоб відкрити нам, що Бог є Любов. Він хотів показати нам шлях правди та любові.
Існує одна давня легенда: в одного батька було сім синів. Одного разу він говорить: «Мої діти, щодня я буду вам давати по 24 золотих монети, а в свою чергу я прошу, щоби ви мені кожного дня від своєї праці приносили 15 мідяків». Так вони домовилися. І ось щоденно діти приходили до свого батька, він їм давав по 24 золотих, а вони в знак подяки приносили йому по 15 мідяків. З плином часу діти все рідше і рідше стали приходити до свого батька, спочатку приходили через день, потім через тиждень, ще пізніше через місяць. І врешті-решт, вони забули про свого батька. Довго їхній батько чекав на повернення своїх дітей. В кінці-кінців він покликав їх та сказав: «Ви кожного дня мали від мене по 24 золоті монети. Невже ви не могли бути мені хоча трішки вдячними?». І перестав видавати дітям золоті монети.
Як розуміти нам цю притчу? Ці невдячні діти – це ми із вами. Батько, котрий дає кожен день по 24 золоті монети – це Господь Бог. 24 золоті монети – це 24 години на добу, це безцінний дар життя, котрий ми не можемо придбати за будь-які гроші.
Господь дає нам ці 24 години на добу і за них ми повинні хоча б 15 хвилин присвятити Йому: в молитві, в читанню Святого Письма.
Ось тому нам, дорогі во Христі, потрібно завжди пам’ятати про Бога, ніколи не забувати про Нього. А не тільки згадувати про Нього у великі свята: Різдва, на Пасху чи ще інші. Нам слід завжди відчувати потребу в Бозі, щоби ми щонеділі відвідували Божий Храм, щоби ми щоденно молилися та часто приступали до Святих Тайн Сповіді та Євхаристії.
Пророк Ісая звернувся до народу тоді, коли місто Єрусалим та його жителі готувалися до облоги. Саме тоді Господь через пророка Ісаю намагався підтримати народ словами: «Не бійся та не впадай у відчай». Саме пророк Ісая до народу сказав такі слова: «… А як не вірите, не встоїтеся» (Іс. 7:9). Віра пророка Ісаї – це та точка, завдяки якій людина одержує перемогу над світом, бо свою точку опори вона віднаходить у Бозі.
Отже, Різдво – це, перш за все, свято віри та надії. Адже всі ми віримо у Христа та очікуємо на доброту та любов Бога та сподіваємося, що світло різдвяної зірки буде світити у нашому житті та вказувати на Христа, бо в кожного із нас є такі моменти, що, здається, нас огортає темрява. Нехай кожен із нас запалиться світлом Христа. Нехай та радість Різдва буде із нами протягом цілого року. нехай Бог у Своїй доброті дасть нам дар радості, спокою, миру, віри та надії.