Що мені й тобі, Ісусе, сину Бога Всевишнього?
Євангеліє 23 неділі після Зіслання Святого Духа розповідає про чоловіка, якого Господь зцілив, а точніше, з якого вигнав бісів. Цей євангельський уривок має на меті пригадати нам про духовну боротьбу із силами зла, про їхній вплив на нас та наше ставлення до гріха.
Диявол не тільки опановував людей тисячу років тому назад, але це він робить і сьогодні. В наш час також диявол здатний увійти в людину як про це говорить Святе Письмо. Проте багато можуть заперечити чи сказати, що біснуваті сьогодні не живуть у печерах, на цвинтарях, не ходять в обшарпаному одязі. Коли поглянемо на життя сучасних людей, то побачимо, що дуже часто диявол опановує їх різними гріхами. Дуже часто ми бачимо як злий дух опановує нас гордістю, захланністю, грошолюбством, марнославством. Одним словом, як говорить Євангеліє, що «…кожен, хто гріх чинить – гріха невольник!» (Ів. 8:34).
Не буває такого, що людина може одного ранку прокинутися, подивитися в дзеркало та зрозуміли, що вона стала біснуватою. З одержимістю не народжуються, нею неможливо заразитися як грипом, проте вона свідчить, що в певний момент життя в людині відбулося щось не так.
Сьогодні людина уникає розмови про одержимість. Ми звикли духовні проблеми переводити в психічну площину. Дуже часто, зустрівшись із одержимістю, людина ХХІ століття здатна думати, що він чи вона має просто тимчасовий психічний розлад, в неї депресія, чи він наркоман. Проте ці люди не завжди були такими, в їхньому життя сталося щось, що привело до таких сумних наслідків.
Бажання стати вільною від обмеження, від відповідальності, від контролю, від Божої влади приводить до того, що людина стає наскільки вільною, що її вже не можуть втримати ні ланцюги, ні кайдани. Для таких людей не діють суспільні норми, які говорять як одягатися та як поводити себе серед людей. Ця повна воля приносить не щастя, а страждання. І саме така воля може принести людині найгірше рабство – одержимість. Чи не такої свободи шукає сучасний світ?
Сучасний світ не говорить про одержимість бісами та нечистими духами. Проте все ХХ століття показує нам, яку силу має зло. Воно проявлялося в діях Гітлерівської Німеччини та Сталінського СРСР, коли знищувалися цілі народи. Ми бачимо, що значна частину є одержима наркотиками, алкоголем, азартними іграми та іншими пристрастями. ми стали свідками терористичних актів в США, Франції та інших європейських країнах. В кінці-кінців ми з вами бачимо наскільки гріх та гордість певних людей може завдати шкоди цілій країні, ми з вами бачимо, яку шкоду приносить нашому суспільству гріх пустомовста, брехні, гордості.
За всю історію людства гріх наскільки вкоренився у світі, наскільки глибоко проник в людську свідомість, що здається, що людина не може жити вже без гріха. Гріх став частиною нашого життя. Багато хто свою поведінку пояснює, що так роблять усі, щ так всі живуть, що тепер така мода. Однак ми забуваємо, що Бог є вічним, що Його закони ніколи не змінюються, що вчення Євангелія не залежить від подій у світі.
Клайв Стейз Льюіз в передмові до однієї із своїх книг написав такі слова: «Є дві рівнозначні та протилежні помилки, які сучасники припускаються стосовно бісів. Перша – невір’я в їх існування. Інша – віра і відчуття надмірної та нездорової цікавості у всьому, що пов’язано з ними. Вони, тобто біси, однаково задоволені обидвома помилками і радо вітають як матеріаліста, так і чаклуна».
Сьогодні ми все менше говоримо про одержимість реальних людей, але все більше обговорюємо віруси та вредоносні програми для комп’ютерів. Якщо в цифровому світі ми програму можемо захистити надскладним паролем, то людський розум та людська душа такого захисту не мають. Ті книги, які ми читаємо, фільми, які дивимося, музика, що слухаємо, люди, з якими спілкуємося – це все стає частиною нашого життя. Так само як і у випадку з комп’ютером. Частина певної інформації може бути шкідливою, вона може намагатися зруйнувати людську свідомість або підкорити її собі.
Сьогоднішня історія поблизу Герасину навчає, що робить Господь, як Він ламає владу нечистої сили та як на це можуть відреагувати люди. Найстрашніші в цій історії те, що сучасне людство на прихід Спасителя реагує подібно як жителі герасинського краю. Як колись, так само і сьогодні звільнення людини від влади темних сил для одних – зцілення, а для інших – зруйнування вигідного бізнесу.
Нехай сьогоднішнє Євангеліє спонукає нас задуматися над своїм життям та дати відповідь: кому ми служимо та кому ми бажаємо служити в подальшому житті. Амінь.