Проповідь на м’ясопусну неділю

В Євангелії від Матея (Мт. 25, 31-46) ми читаємо, як буде відбуватися Страшний Суд. Він розпочнеться при кінці світу після Другого Приходу Христа, після перемоги над антихристом,  коли Господь з’явиться у всій Своїй силі та могутності, тоді воскреснуть всі мертві. І відбудеться Суд над усіма людьми. І судити кожну людину буде Син Божий. Все, що робила чи не робила людина по відношення до інших, все Господь буде відносити особисто до Себе. Бо ким би не була людина, якщо ми згрішили супроти неї, то згрішили перед Христом і образили Самого Господа, Котрий Своєї кров’ю відкупив усе людство. «Істинно кажу вам: усе, що ви зробили одному з моїх братів найменших – ви мені зробили» (Мт. 25:40).

Цей Страшний Суд буде загальний, бо відноситься до усіх людей, живих та померлих, добрих та злих, а із послань святих апостолів Петра та Юди дізнаємося, що і навіть самих падших ангелів: «Бо коли Бог не пощадив ангелів, які були згрішили, а кинув у пекло й передав їх до темної безодні, щоб їх тримати на суд» (ІІ Петр. 2:4). «І ангелів, що не зберегли свого достоїнства, а полишили власне житло, зберіг у кайданах вічних, під темрявою, на суд великого дня» (Юд. 1:6).

Цей Суд буде торжественний та відкритий, бо Суддя з’явиться у всій Своїй силі та могутності, зі всіма Своїми ангелами, перед обличчям цілого світу.

Цей Суд буде строгий та страшний, бо Господи прийде у всій Своїй правді та справедливості. «В день гніву, коли об’явиться правдивий суд Бога, що віддасть кожному за його вчинками» (Рим. 2:5).

Цей Суд буде останнім та остаточний, бо в ньому вирішиться подальша доля кожної людини: або вічне блаженство та щастя, або вічні муки та прокляття.

Святитель Теофан Затворник пише: «Підуть праведники в життя вічне, а осатанілі грішники – у муки вічні. Чи закінчаться колись ці муки? Якщо закінчиться диявольська злоба, то й муки закінчаться. А ось чи закінчиться колись злоба сатани? Подивимося й побачимо тоді… А до того часу живімо так, щоби заслужити життя вічне, яке не матиме кінця».

Цей Суд буде страшним тим, що всезнаючий, всемилосердний Господь буде всіх і кожного судити по Своїй Божественні правді та справедливості. Тоді відкриє Він не тільки наші вчинки, але всі наші думки, почуття, побажання та слова. І перед Справедливим Суддею ми повинні будемо скласти звіт за все своє життя. І тоді осудить Він нас не тільки за погані вчинки, але й за лихі думки і за нещирі почуття, і за злі наміри, і за погані слова. Бо Він сказав: «За кожне пусте слово, яке скажуть люди, – дадуть відповідь судного дня за нього» (Мт. 12:36).

На цьому Страшному Суді нічого не буде опущено й забуто. Кожна людина і всі люди разом побачать всю праведність, справедливість та милосердя Боже по відношенні до праведників, і  до грішників. І ніхто не зможе тоді ані вигородити себе, ані заперечити, ані виправдати свої вчинки. І всім людям, як праведним, так і грішним, буде зрозуміла досконала справедливість Божа.

І відбудеться тоді великий розподіл серед людей за словом Господнім: «Прийдіть, благословенні Отця Мого» (Мт. 25:34) і «…ідіть від Мене геть, прокляті…» (Мт. 25:41). Тільки два слова «прийдіть» і «ідіть» – стануть вирішальними для подальшого нашого життя. І стануть народи праворуч й ліворуч від Справедливого Судді і велике провалля розділить їх. І великий плач сколихне всю вселену: останній земний радісний плач помилуваних і перший – передвісник вічного стогону, осуджених.

Дорогі у Христі брати та сестри, чи хтось із нас може з упевненістю сказати, що він заслужив собі вічне життя? Напевно, що ні. Адже живемо ми так, ніби не має Бога. Живемо між відчаєм та надією, живемо, не задумуючись, що інший суд людський, й інший суд Божий.

Сьогодні, роздумуючи про Суд Божий, пам’ятаймо про Боже милосердя і любов до нас, грішників. Бог наскільки нас любить, що завчасно попередив про те, що буде чекати на праведників, і на грішників під час Його Другого Приходу. І нам достатньо тільки однієї миті, не років, не десятиліть, а єдиної миті, щоби перемінити своє життя. Кожен із нас може в одну мить побачити свою гріховність, свою самотність, свою порожнечу, неправду свого життя і повернутися до Бога, зі сльозами на очах, волаючи про милосердя та прощення. Амінь.