Прокляття «бути приємним»

stresВони встають о 6 ранку, готують сніданок, йдуть на роботу, прибирають, вночі прасують одяг для дитини. Їх тіло кричить: «відпочинь!», а розум відповідає: «ти не можеш нікого підвести!»

Усмішка не сходить з їхніх облич, а з вуст не зникають такі слова, як «без проблем», «звичайно», «я зроблю це». Вони виконують завдання для колеги по роботі, коли у неї болить голова. Вони займаються з дітьми подруги, коли у неї призначений візит до стоматолога. Завжди ввічливі, хоча у них не завжди є на це бажання і час. Багато жінок мають проблеми з «бути милою». Вони кажуть, що інакше не вміють, і допомога іншим стає для них цілим світом. І що найгірше, вони не бачать у цьому проблеми.

Я більше так не можу

Життя Магди рік оберталася навколо роботи в корпорації. Вона цінувала це місце, бо було стабільне, з високою зарплатою і приємною атмосферою в команді. Шеф був трохи вимогливим, але Магда змогла адаптуватися. Коли він просив її залишитися після роботи, вона відповідала: «без проблем». Коли просив прийти на роботу в суботу, бо без її допомоги не підготує презентації на зустріч з керівництвом у понеділок, вона погоджувалася. Вона ніколи не вимагала додаткової оплати, хоча в середньому залишалася на роботі на 8 годин на тиждень більше.

— Це мій бос, я не можу відмовитися, — пояснювала вона. Сигнальна лампочка увімкнулася у неї в голові після року роботи. Вона поступово обмежувала контакти з друзями, відмовлялася від спільних походів у кіно. Багато працювала, не мала часу на інші зайняття.

Кожна людина має право відмовити

Нездатність сказати «ні» або зробити комусь зауваження може спричинити, що люди будуть охоче любити таку приємну людину, але це не матиме жодного зв’язку з повагою. Кожна людина має право відмовитися, особливо, якщо прохання пов’язане з чистою вигодою і використанням іншого. «Зрештою, я зрозуміла, що більше так не можу, і тепер знаю, що можна навчитися говорити «ні». Я почала це робити на іншій роботі, тому що бос не зрозумів моєї раптової зміни», — додає Магда.

Першим кроком у зміні способу бути милим є відповідь на запитання: коли типриємний, бо цього хочеш, і — коли ти так поводишся, бо відчуваєш, що так треба. Ця остання ситуація стосується моментів, коли боїшся комусь відмовити, тому що думаєш, що він вилучить тебе з друзів на Фейсбуці або не захоче піти з тобою в п’ятницю на пиво. Проведи експеримент. Якщо ти відмовиш комусь і станеться, як ти передбачала, то подумай, чи не вийшло на краще. Це був твій справжній друг чи просто зустрічався з тобою з користі?

Ви не відповідальні за почуття інших людей

Вміння говорити «ні» є синонімом отримання поваги. Як це не парадоксально, але якщо ти роздаєш ліворуч і праворуч свій час, люди швидко звикають до цього і перестають цінувати. І , що з цим пов’язано, дякувати. Думаю, ти цього не хочеш, чи не так? Спробуй заощадити свій час і подумай, кому хочеш його присвятити. Коли вирішиш і не будеш при цьому на відстані витягнутої руки, то напевно, зустрінешся з вдячністю.

Пам’ятай: кожен несе відповідальність за свої власні почуття. Ти можеш переживати, що твоя відмова когось засмутить або розізлить. Зрілість твого співрозмовника повинна допомогти йому зрозуміти це і не обдарувати тебе складними емоціями. Якщо станеться навпаки, подумай про те, що твоя відмова може вплинути на розвиток іншої людини.

Приємних підвищують в останню чергу

За словами британської психолога Жакі Марсон, бути милим не допомагає в кар’єрі. Роботодавці не винагороджують преємних й емпатичних працівників. Навпаки — вони вибирають людей, які не бояться висловлювати свою думку, а тому вони більш ефективні в роботі.

Тренування навички позбутися звички будь-якою ціною бути добрим, дуже важливо, але, як і в усьому іншому, в даному випадку, теж все треба робити в міру. Не йдеться про те, щоби тепер всім наперекір відповідати «ні», а тільки в тих випадках, коли вважаємо це правильним. Також відмовити можна у різний спосіб, у тому числі, культурно. Якщо ввічливість йде рука об руку із здоровою оцінкою ситуації, то має велику силу. Так набагато легше йти по життю.

Aleksandra Lągawa, Deon

Джерело: CREDO

 

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *