Проповідь на свято Собору Івана Хрестителя

Протягом року Церква кілька разів згадує пам’ять Пророка і Предтечі Господнього Йоана. Це і не дивно, бо про Нього сам Спаситель сказав такі слова: «Істинно кажу вам, що між народженими від жінок не було більшого від Йоана Хрестителя» (Мт. 11:11).

Він був тим, хто вказав людям на Христа як обіцяного Месію. Основна його роль в Новому Завіті, полягала в тому, що він приводив людей до Ісуса. Саме він вказав людям: «Це той, що про нього повідав я: За мною наступить муж, сущий передо мною, був бо раніш за мене. І не знав я його. Та я на те прийшов, водою христивши, щоб Ізраїлеві об’явлений був він» (Ів. 1:30-31).

Йоан Хреститель отримав Духа Святого ще в лоні своєї матері, цей Дух готував його звіщати прихід Месії. Йоан, дивлячись на Христа, бачив своїми тілесними очима людину, але завдяки Святому Духові він бачив Месію-Спасителя.

Напевно, кожен із нас знає, що Святий Дух існує. Це ми визнаємо у Символі Віри. Проте чи задумувалися ми колись про те, що саме цей Святий Дух сходить на нас та через нас хоче зійти на інших людей. Саме цей Святий Дух спочив на Ісусові після Хрещення в Йордані.

Святий Дух дається і нам, щоб ми також змогли пізнати Ісуса, бо той самий Святий Дух, який сходить на нас, спочив на Ісусі. Він спочиває на нас, наповнює нас, перебуває в наших серцях, незважаючи на те, що дуже часто ми відвертаємося від Нього та зачиняємо перед Ним двері.

Ніщо людське Ісусові не було чужим, адже Він бере на Себе все те, чим ми є. Саме про це говорить Йоан Хреститель: «Ось Агнець Божий, який світу гріх забирає» (Ів. 1:29). Тобто Ісус бере цей гріх на Себе, щоби зняти його з нас, Він бере на Себе всю нашу слабкість.

Йоан Хреститель був першим свідком приходу воплоченого Бога Спасителя. І від тоді про Христовий прихід свідчить Церква, частиною якої ми є. Вона звіщає всьому світові про Христа та готує Другий прихід Христа у славі. Кожен із нас у простоті свого серця мав би відкритися Святому Духові та робити те, що робив Іван Предтеча, тобто засвідчити людям, що Спаситель є поміж нами.

Найкраще ми вшануємо пам’ять Предтечі Господнього Йоана, коли будемо слухатися його голосу, кому як не нам: «… пора …прокинутись із сну: тепер бо ближче нас спасіння… Ніч проминула, день наблизився. Відкиньмо, отже, вчинки темряви й одягнімось у зброю світла. Як день, – поводьмося чесно: не в ненажерстві та пияцтві, не в перелюбі та розпусті, не у сварні та заздрощах; але вдягніться у Господа Ісуса Христа і не дбайте про тіло задля похотей» (Рим. 13:11-14). Нічого іншого Йоан Хреститель нас і не вчив, він і словом, і прикладом вказував людям на необхідність очиститися від гріхів та жити в чистоті.

«Покайтеся, бо наблизилося Небесне Царство, – закликає і сьогодні всіх нас Йоан Предтеча, – принесіть же плід, гідний покаяння» (Мт. 3:2,8).