Значення П’ятидесятниці

Книга Діянь описує нам день, який змінив хід історії людства: «А як настав день П’ятидесятниці, всі вони були вкупі на тім самім місці. Аж ось роздався зненацька з неба шум, неначе подув буйного вітру, і сповнив увесь дім, де вони сиділи. І з’явились їм поділені язики, мов вогонь, і осів на кожному з них. Усі вони сповнились Святим Духом і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм промовляти» (Дії. 2:1-4).

В той пам’ятний день Бог дарував Свого Святого Духа усім, хто був присутній у єрусалимській світлиці, й історія людського роду змінилася назавжди. Язики полум’я, шум із неба, подув сильного вітру, говоріння іншими мовами – все це міститься у цьому великому празнику П’ятидесятниці.

П’ятидесятниця, той п’ятдесятий день після смерті та воскресіння Ісуса, є дуже важливим для усіх нас, християн. Приходить на землю Син Божий, Ісус Христос. Здійснивши спасіння людського роду, Він возноситься на небо. Згодом дарує Духа Божого, щоби Він оживотворював, просвічував, оновлював нас.  Апостол Петро, цитуючи слова старозавітного пророка Йоіля, наголошує: «А після цього я виллю мій дух на всяке тіло. Ваші сини й ваші дочки будуть пророкувати, вашим старим сни будуть снитись, і ваші юнаки будуть бачити видіння» (Йоіл. 3:1); «І буде останніми днями, – каже Бог, – я виллю мого Духа на всяке тіло. Ваші сини й ваші дочки будуть пророкувати, і ваші юнаки будуть бачити видіння, і старшим вашим будуть сни снитись» (Дія. 2:17).

І це прекрасно, бо подія Зіслання Святого Духа не тільки чудо, котре прославило Апостольську Церкву, але й подія, котра нерозривно зв’язана із нашим спасінням.  Дух Святий чудесно сходить на апостолів і вони отримують надприродну силу. З того дня прості, залякані, безграмотні рибалки перетворюються на сильних, відважних, безстрашних проповідників Євангельської істини. Заради любові до Бога та ближнього вони перетерпіли чимало випробувань, бід та страждань.

Празник П’ятидесятниці – не проста згадка минулого, але продовження апостольського приготування до прийняття цього Духа, Котрий дихає там, де Сам хоче. Бо Той Самий Дух Святий керував апостолами при написання їхніх Послань. Той Самий Дух Святий провадив пастирів та учителів Церкви на Вселенських соборах, допомагаючи боронити християнську віру. Той Самий Дух Святий допомагав священникам, єпископам, черням та черницям у засланнях у Сибірі, каторгах, переслідуваннях, мужнього й гідно вистояти й не зректися Єдиного Бога. Той Самий Дух Святий діє і сьогодні, даруючи Свої плоди й дари кожному, хто живе із Богом, бо Він скрізь перебуває і все наповнює.