Розвиток Церкви після проголошення унії
Становлення православної ієрархії
Православне духовенство звернулось із проханням до патріарха єрусалимського Теофана, що за дорученням константинопільського патріарха саме відвідав Київ під час своєї подорожі з Москви, висвятити їм нового митрополита – Йова Борецького. Патріарх це прохання задовільнив і 1620 р. в Києво-Печерській Лаврі висвятив владику Йова на Київського православного митрополита, щоправда, таємно, адже для висвячення нового митрополита необхідно було отримати згоду польського короля, який би такої згоди не дав.
У 1621 р. нововисвячений православний митрополит скликав до Києва Собор, на якому закликав духовенство вправлятися в чеснотах, а мирян – залишатися вірними православ’ю. Однак і серед православного єпископату були прихильники унії, найяскравішим представником яких був полоцький архиєпископ Мелетій Смотрицький, який перейшов на унію після вбивства архиєпископа Йосафата Кунцевича. Довідавшись про те, що Смотрицький хоче перейти на унію (публічно останній про це не заявляв), митрополит київський (Православної Церкви) скликав у 1628 р. до Києва Собор, на якому засудив архиєпископа Мелетія та твір, що він його написав, пропагуючи ідею об’єднання – «Апологію». Собор наказав Смотрицькому відректися своїх поглядів та думок, що були викладені у вище згаданому творі, що владика й зробив, зважаючи на тиск, під яким перебував. Однак, вирвавшись з Києва, Мелетій відмовився від зречення своїх поглядів та перейшов на сторону Унійної Церкви.
По смерті митрополита Йова Борецького у 1631 р. Православну Церкву очолив проросійськи налаштований митрополит Ісая Копинський, який розпочав активний діалог з Московською Церквою. Проте довго на митрополичому престолі він не побув.
Його наступником став митрополит Петро Могила, який отримав відповідну грамоту від короля Володислава IV, таким чином православна ієрархія була офіційно визнана. За митрополита Могили Православна Церква переживає один із найкращих періодів у своїй історії. Відроджується та реформується православне монашество, відкриваються братські школи, засновується Києво-Могилянська Колегія (1633 р.).
Цікавий митрополит Могила ще й тим, що спільно із митрополитом Унійної Церкви Йосифом Велямином Рутським виношував ідею об’єднання тепер розділеної, а колись єдиної Київської Церкви.
Назар Петрів
Короткий нарис історії УГКЦ