Про Богопочитання
Господь створив людину на свій образ і подобу, покликавши її до спілкування з собою. Найкращим виявом такого спілкування є християнська молитва. Псалмоспівець Давид закликає: «Воздайте Господеві, сини Божі, воздайте Господеві славу й силу! Воздайте Господеві славу імени його, вклоніться Господеві в святих шатах» (Пс. 29,1-2).
Покликання кожного християнина — служити Богові. Віддавати Богові належну похвалу через церковні служіння, які складаються з читання і співу молитов, читання Слова Божого (Святого Письма) та священнодій (чинів чи обрядів).
Християнське богослужіння є не лише служінням людей Богові, але й Бога — людям. Ісус Христос є головним священиком (первосвящеником) у богослужінні. Він Сам приносить жертву і водночас Сам є жертвою. Це своє служіння Він звершує через священнослужителів: єпископів, пресвітерів і дияконів.
Він «є Той, хто приносить і Кого приносять і хто приймає і кого роздають» (Молитва з Літургії Йоана Золотоустого під час «Херувимської пісні»).
Він, прийшовши і сповнивши ввесь промисел щодо нас, в ночі, в яку Його видано, а радше Він сам себе видав за життя світу, прийняв хліб у святі Свої, і пречисті, і непорочні руки, благодарив І благословив, освятив, переломив, дав святим своїм ученикам І апостолам, кажучи: Прийміть, їжте, це є Тіло Моє, що за вас ламається на відпущення гріхів. Так само й чашу по вечері, кажучи: Пийте з неї всі, це є Кров Моя Нового Завіту, що за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів (Молитва з Літургії Йоана Золотоустого).
Видиме або земне богослужіння є нерозривно пов’язане з невидимим (небесним) богослужінням. Через такий зв’язок церковна спільнота стає єдиною Божою родиною, і саме тому церковна, літургійна, богослужбова молитва є найвищою і найкращою з тих, у яких людина бере участь.
Звершуване Церквою богослужіння через обряд діє і на тілесні почуття людини: ми бачимо храм та ікони, чуємо молитовний спів, вдихаємо запах ладану, відчуваємо смак «благого Господа», торкаємося устами ікон і Євангелія. Усі органи чуття нашого тіла беруть участь у богопочитанні, аби людина всеціло, духом, душею і тілом, приносила Богові «словесну службу» (Катехизм УГКЦ «Христос — наша Пасха», 536).
Богослужіння є видимим знаком Церкви, яка, своєю чергою, є іконою невидимої спільноти Пресвятої Тройці — Отця і Сина, і Святого Духа.
Служба Богові як зовнішня пошана Господу — це сукупність молитов та священних дійств, через які виражається почуття благоговіння та молитовний настрій. Наша молитва Богові може бути спільною або особистою.
Спільною молитвою називаємо богослужіння, що звершується на зібранні вірних у храмі, який є освячений Церквою, у визначеному часі. Спільними богослужіннями є: богослужіння добового кола (вечірня, повечір’я, північна, утреня, часи (перший, третій, шостий і дев’ятий) та обідниця), Божественні Літургії святого Василія Великого та святого Йоана Золотоустого, Літургія Передшеосвячених Дарів, Святі Таїнства та інші особливі моління (освячення, благословення, молебні, акафісти, заупокійні богослужіння, екзорцизми).
Особистою молитвою називаємо таку молитву, яку християнин звершує наодинці з Богом. Проте це не має бути лише у якийсь певний визначений час (наприклад вранці чи ввечері), коли ми промовляємо якусь кількість молитов. Усе життя християнина має бути молитвою. «Треба молитися завжди й не падати духом», — навчає Христос у Євангелії від Луки (Лк. 18, 1), а апостол Павло додає: «Моліться безперестанку» (1 Сол. 5,17).
За книгою: Пояснення Храму і Божественної Літургії
(Катехуменат і каехиза дорослих в УГКЦ)