Піст Духовний та тілесний

 Хоча в сьогоднішній час вимоги щодо посту є дещо ослабленими для нас і ми вже не постимо так, як наші предки, але за нами все рівно залишається обов’язок духовного посту, боротьби з нашими гріхами, з нашими поганими звичками, за нами також залишається обов’язок молитви, чинення добрих діл та милостині.

Власне, така своєрідна духовна обнова є завданням Великого посту та й кожного посту,зокрема.


Піст має за мету визволити нас від наших пристрастей та нашої непоміркованості. Можемо сказати, що піст має два аспекти: тілесний та духовний. Бо Великий піст для християн є часом духовної боротьби, в якій беруть участі  і душа, і тіло. Душа бере участь у пості через молитву, через чуваннями над своїми думками та помислами, через практику чеснот та добрих діл. А на зовні це благодіяння душі проявляється через піст і покутні діла.

Святі Отці завжди навчали (зокрема, Василій Великий), що чим більше ми заберемо від нашого тіла, то тим більше додамо нашій душі.

Отже, як бачимо тілесний аспект у пості полягає у тому, щоб відмовитися від певних видів продуктів, зокрема від: м’яса, молока, солодощів, алкоголю, тілесних пристрастей. Слід також пам’ятати і про поміркованість, бо навіть і рослинну їжу слід вживати в міру, щоб не впасти в гріх обжорства (черевоугодія).

Також слід пам’ятати, що піст без духовної складової може перетворитися на духовну дієту, а звідси випливає інший аспект посту – духовний. Це полягає в тому, щоб християнин зміг примиритися із Богом та зі своїм ближнім. Через тілесний піст людина має навчитися перемагати пристрасті свого тіла (блуд, п’янство, обжорство). В глибині душі є інші закоренілі пристрасті: гордість, гнів, користолюбство, брехня…

Хто постить лише тілесно, а не очищає своєї душі від пристрасних думок, від гріховних бажань, той даремно радіє такому постові. Той, хто правдиво постить нікого не осуджує, не гнівається, не обмовляє.

Піст немає нести нашій душі смуток та злість від того, що ми відмовилися від певного роду їжі.

Духовний піст є очищення своєї душі від гордості, від егоїзму, від обмов. Християнин у часі посту повинен змінити своє недбале ставлення до Бога і людей.

Про справжній піст ми можемо сказати, що це є предстояння Церкви перед Богом. Це є очікування народу Божого на Другий прихід Господа Ісуса Христа.

 

 

 

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *