Велика П’ятниця

Велика П’ятниця – це день смерті Господа нашого Ісуса Христа. Вранці цього дня в наших Церквах читаються Царські Часи. Для того, щоби ми могли в молитві пережити події цього дня на богослуженнях читаються апостольські та євангельські читання про суд над Ісусом та Його смерть на хресті.

Здається, як могли люди, які кілька днів перед цим вітали Ісуса радісними вигуками, а сьогодні вимагають Його смерті. Чому люди, котрим Ісус зробив скільки добра, віддячують такою чорною невдячністю та злом? Роздумувати над схожими питаннями ми можемо, якщо в п’ятницю зайдемо в Храм та будемо на богослуженнях Царських Часів.

Так само в п’ятницю здійснюється Чин Виносу Плащаниці або, як ми звикли називати, Вечірня із Виносом Плащаниці. Христос помер близько третьої години в обід. За свідченням євангелистів в мить, коли Господь помер відбувся землетрус, сонце перестало світити, а тільки люди, ніби нічого не відбулося, пішли по своїх домівках готуватися до пасхальної святкової трапези.

Піснеспіви, які звучать цього дня на Вечірній, пронизують до глибини душі. «Усе створіння змінилося від страху, коли побачило, що Ти, Христе, висиш на хресті. Сонце потьмарилося й основи землі сколихнулося; все співстраждало з Творцем світу. Господи, що з волі Своєї терпів за нас страждання, – слава Тобі!» (Стихира на Господи, взиваю Тобі. Вечірня Великої П’ятниці).

А, які слова, сповнені драматизму, навівають сум на нашу душу: «Як побачила тебе, Слове, сьогодні на хресті пренепорочна Діва, по-материнському від жалю зайшлася і серцем дуже побивалась та, гірко зітхаючи, з глибини душі у сльозах голосила: Ой, горе мені, Божественне Дитя моє! Горе мені, Світло світу! Навіщо заховався ти від очей моїх, Агнче Божий? Навіть ангельські хори вжахнулись, взиваючи: Незбагненний Господи, – слава тобі!» (Стихира на Господи, взиваю Тобі. Вечірня Великої П’ятниці).

Що може бути зрівнятися з усвідомленням того, що від Христа забрали останнє, що в Нього було? Коли ми на Вечірній чуємо прокімен: «Поділили ризи Мої між собою… ». В Ісуса, котрий повертав померлих дітей своїм батькам, котрий міг нагодувати багатотисячні натовпи людей… у Нього забирають все, забирають навіть останню одежу, останню сорочку та діляться нею.

«Поділили ризи мої між собою* і за одежу мою кидали жереб.

Стих: Боже, Боже мій, зглянься наді мною! Чому ти мене покинув?»  (Прокімен, гл. 4).

Вкінці Вечірній Плащаницю виносять на середину Храму. Перед Плащаницею читається канон, котрий називається «Плач Богородиці», авторство якого приписують святому Симеону Метафрасту, котрий жив в Х столітті. Цей канон передає плач та скорботу Богоматері, Котра стоїть біля хреста та споглядає Свого Сина, Котрий висить на ньому.

«Бачачи на хресті розп’ятого Сина і Господа, Діва Пречиста в тяжких муках гірко ридала з іншими жінками і, стогнучи, промовляла: бачу тебе нині, улюблена Дитино моя, на хресті розп’ятого, до болю вражається серце моє, – говорила Чиста: скажи ж хоч слово, любий мій, Рабі твоїй» (Канон Плачу Богородиці).

«Нині позбавилась я моєї надії, радості й утіхи – Сина мого і Господа. О, горе мені! Болить моє серце, – плачучи, голосила Пречиста» (Канон Плачу Богородиці).

«Діва, ридаючи, промовляла: надзвичайним і дивним народженням твоїм, Сину мій, я більше всіх матерів звеличена була. Але, горе мені: бачачи тебе на хресті, горить моє серце» (Канон Плачу Богородиці).

«Хочу Дитину мою на руки, якими держала її ще немовлям, з хреста прийняти, – говорила Чиста: та, горе моє, ніхто вже мені не дасть його. Ось Світ мій солодкий, надія і життя моє миле, Бог мій погас на хресті, горить моє серце, – тужачи, промовляла Пречиста» (Канон Плачу Богородиці).

«Незаходиме Сонце, Боже предвічний і Творче всього світу, Господи, як ти терпиш Страсті на хресті? – Пречиста, плачучи, промовляла» (Канон Плачу Богородиці).

«Бачу тебе мертвого, Чоловіколюбче, що оживляв мертвих і всім володів, я, люто вражена в серце, хотіла б умерти з тобою, – говорила Пречиста, – бо не можу терпіти муки, коли бачу тебе без дихання мертвого» (Канон Плачу Богородиці).