Що таке ювілейний РІК?
8 грудня 2015 року в день Свята Непорочного Зачаття Діви Марії (за григорянським календарем) у Вселенській Церкві Папа Фраyциск урочисто розпочав Ювілейний Рік Милосердя, відкриттям Святих Дверей у базиліці Святого Петра у Ватикані. 11 квітня 2015 року Понтифік представив Буллу «Обличчя Милосердя» з нагоди відзначення цього Надзвичайного Року Милосердя. В нашій церкві цей Ювілейний Рік було відкрито 13 грудня 2015 року.
Про звичай відзначати Ювілейні Роки довідуємося з писань Старого Завіту. В ізраїльтян кожний 50-тий рік оголошувався ювілейним або роком загальної ласки і помилування: «І вважатимете за святий п’ятдесятий рік, і проголосите волю всім мешканцям краю… П’ятдесятий рік буде для вас ювілейним роком» (Лев. 25,10-11). Метою такого року було відновлення рівності між усіма синами Ізраїля, надаючи нові можливості сім’ям, які втратили майно, а навіть і свободу, через борги. В ювілейний рік багатші люди були зобов’язані відпускати невільників та повертали їм землі, які були відібрані в якості запоруки. Це був час для чинення добрих справ, діл милосердя.
Традицію святкування Ювілейного Року започаткував Папа Боніфатій VIII у 1300 році. Церква надала єврейському ювілеєві духовне значення. Це час, коли всі, хто забажає має можливість відновити свої взаємини з Богом та з ближніми.
Спочатку передбачалося, що такий ювілей відзначатимуть кожні 100 років. Але після 1475 року вирішено, що для того, аби кожне покоління мало змогу пережити Святий Рік, його проголошуватимуть кожні 25 років. За останні 700 років звичайних ювілейних років було 26, останній з яких – Великий Ювілей Двотисячоріччя, проведений Святим Папою Іваном Павлом II, якого багато з нас пам’ятають і по-особливому люблять.
Головним символом прощення і відпущення кар у Ювілейному Році є відкриття так званих «святих дверей» чотирьох папських базилік у Римі. Вони відкриваються лише під час Святого Року, натомість в інший час є замурованими. Обряд відкриття цих дверей вказує на те, що під час Ювілею для вірних доступний «надзвичайний шлях» до спасіння – пройшовши через які і дотримавшись відповідних умов, кожна людина зможе отримати повний відпуст. В цьому році такими «святими дверима» стали і двері у всіх катедральних соборах світу, та у певних відпустових місцях, призначених єпископом.
Нагадаємо що такими «святими дверима» є двері Прокатедрального Собору Благовіщення Діви Марії у м. Надвірна