Що таке ювілейний РІК?

holy-doors-vatycan8 грудня 2015 року в день Свята Непорочного Зачаття Діви Марії (за григорянським календарем) у Вселенській Церкві Папа Фраyциск урочисто розпочав Ювілейний Рік Милосердя, відкриттям Свя­тих Дверей у базиліці Святого Петра у Ватикані. 11 квітня 2015 року Понтифік представив Буллу «Обличчя Милосердя» з нагоди відзна­чення цього Надзвичайного Року Милосердя. В нашій церкві цей Ювілейний Рік було відкрито 13 грудня 2015 року.

Про звичай відзначати Ювілейні Роки довідуємося з писань Ста­рого Завіту. В ізраїльтян кожний 50-тий рік оголошувався юві­лейним або роком загальної ласки і помилування: «І вважа­тимете за святий п’ятдесятий рік, і проголосите волю всім мешканцям краю… П’ятдесятий рік буде для вас ювілейним роком» (Лев. 25,10-11). Метою такого року було відновлення рів­ності між усіма синами Ізраїля, надаючи нові можливості сім’ям, які втратили майно, а навіть і свободу, через борги. В ювілейний рік багатші люди були зобов’язані відпускати невільників та повертали їм землі, які були відібрані в якості запоруки. Це був час для чинення добрих справ, діл милосердя.

Традицію святкування Ювілейного Року започаткував Папа Боніфатій VIII у 1300 році. Церква надала єврейському ювілеєві духовне значення. Це час, коли всі, хто заба­жає має можливість відновити свої взаємини з Богом та з ближніми.
Спочатку передбачалося, що такий ювілей відзначатимуть кожні 100 років. Але після 1475 року вирішено, що для того, аби кожне по­коління мало змогу пережити Святий Рік, його проголошуватимуть кожні 25 років. За останні 700 років звичайних ювілейних років було 26, останній з яких – Великий Ювілей Двотисячоріччя, проведений Святим Папою Іваном Павлом II, якого багато з нас пам’ятають і по-особливому люблять.

Головним символом прощення і відпущення кар у Ювілейному Році є відкриття так званих «святих дверей» чоти­рьох папських базилік у Римі. Вони відкривають­ся лише під час Святого Року, натомість в інший час є замурованими. Обряд відкриття цих дверей вказує на те, що під час Ювілею для вірних доступний «надзвичайний шлях» до спасіння – пройшовши через які і дотримавшись відповідних умов, кожна людина зможе отри­мати повний відпуст. В цьому році такими «святими дверима» стали і двері у всіх катедральних соборах світу, та у певних відпустових місцях, призначених єпископом.

Нагадаємо що такими «святими дверима» є двері Прокатедрального Собору Благовіщення Діви Марії у м. Надвірна