Київська Церква та Фераро-Флорентійський Собор
Спроба відновлення сопричастя
Прибувши до Царгороду, Йона з’ясував, що на митрополичий престол уже призначено грека Ісидора. Грек за походженням, Ісидор обійняв митрополичу катедру Києва в 1437 p., а вже роком пізніше взяв участь у Фераро-Флорентійському Соборі, метою якого було об’єднати розділену від 1054 р. Церкву. Ініціював собор цісар Іван VI Палеолог, а папа Євген IV підтримав ідею імператора. Київська Церква була надзвичайно зацікавлена в справі об’єднання, адже, будучи дочірньою Церквою Константинопільського патріархату (бо саме звідти прийняла християнство Київська Русь), вона ніколи не припиняла контактів із Церквою Латинською навіть тоді, коли поміж Православною та Католицькою Церквами існував розкол. У 1439 р. було офіційно підписано акт про об’єднання Церков. Промоутером унії на київських землях був митрополит Ісидор. Після свого повернення із Собору він навіть відслужив службу в латинській катедрі в м. Новий Сонч з метою підкреслити рівність обидвох обрядів. Такі дії митрополита не подобались московському князю, який постановив усунути Ісидора з митрополичого престолу У 1448 р. митрополита Ісидора було засуджено Московським Собором за участь у Фераро-Флорентійському Соборі, а новим митрополитом у Москві було потверджено Йону супроти волі патріарха Константинопольського, який підписав унію і не бажав святити нового митрополита за життя Ісидора.
Зрештою Флорентійська унія не зазнала успіху й на Сході, більшість грецького духовенства та мирян не сприйняли її, а ініціаторів останньої назвали єретиками і відступниками. Із падінням Константинополя у 1453 р. справа унії повністю занепала.
Ісидор керував Київською Митрополією до 1458 p., а потім зрікся свого уряду. Патріарх Константинопольський, який на той час перебував у Римі, бо Константинополь захопили турки, наступником митрополита призначив Григорія Болгарина. Однак московські князі не визнавали права Григорія на митрополичий престол, бо мали свого ставленика Йону Більше того польський правитель із суто політичних мотивів підпорядкував українські єпархії на своїй території митрополитові московському. Щоб якось врегулювати ситуацію, що склалася, у 1458 р. було визначено новий канонічний статус Київської митрополії. Відповідно до нього під юрисдикцію Григорія відходили всі київські єпархії на території Литовської держави та Польщі, загалом – 11.
15 грудня 1448 року собор духовенства московської Церкви розірвав канонічне спілкування з Вселенською патріархією, самовільно поставивши митрополита Рязанського Йону митрополитом (Київським) Московським. Через десять років по цьому Московський собор формалізував цей акт церковного сепаратизму, чим фактично ствердив про автокефальність Московської Церкви. Константинопольський Патріархат, як і інші Помісні Церкви світу, не визнавав канонічності цього діяння впродовж 141 року. Московське духовенство, підтримуване світською владою, наважилося всупереч волі патріарха та без його благословення після смерті Йони в 1461 р. обрати новим митрополитом Теодосія, який прийняв титул митрополита московського.
У 1474-1480 p.p. київський митрополичий престол обіймає прихильник Флорентійської унії – митрополит Мисаїл, який через наступ латинства звертається до папи з проханням втихомирити наступ польського католицизму. Наступником Мисаїла на престолі став Йосиф Болгаринович (1497-1501 p.p.). Цей київський митрополит на відміну від свого попередника контактує з патріархом константинопольським, який не лише визнає правдивість Флорентійської унії (прихильником якої був київський митрополит), а й благословляє останнього на управління митрополією.
Назар Петрів
Короткий нарис історії УГКЦ